A halál istenei, az emberi képzelet számtalan – mégis valahol mélyen azonos – kivetülései. Görögök, kelták, rómaiak és germánok indiaiak és kínaiak, mind-mind más módon, mégis azonosan közelítettek rettegve tisztelt halál-istenükhöz. Odin, Gilgames, Jézus, Síva mind-mind személyes kapcsolatban állnak a halállal, de többnyire nem azonosak vele, csak segítettek abban, hogy megértsük a halált.
Odin és a testen kívüli élmények A germánok főistene, Odin, képes volt az alakváltásra, az asztrál utazásra. Távoli dimenziókba tudott utazni, oly módon, hogy míg teste valahol pihent, szinte halottnak tűnt, a lelke más helyeken járt különféle alakokban. Többnyire a Skorpió három analógiáját járva, hal, kígyó, vagy sas alakját öltötte magára.
Hekaté istennő és a fogyó Hold Hekaté istennőt a görög mitológiában a fogyó holddal is azonosították. Ő volt a boszorkányok gonosz védő istennője, a mágia és a varázslat női princípiuma, az elfogyással a halálba fordulás folyamatosságát mutatja. A Halál kaszás figuráján a kasza pengéje is Hekaté uralma alatt áll. Hermész legnagyobb ellensége, egyúttal a hermetikus mágusok legnagyobb és legveszélyesebb ellenségei is a Hekaté boszorkányok.
Seth áldozata Seth az egyiptomi cselszövő sötétség-istennő Ozirisz, Ízisz férje áldozatul esik testvérének, Sethnek, aki tizennégy, vagy más hagyományok szerint huszonkét darabra szaggatja őt. Anubis a sakálisten összeszedte Ozirisz részeit, és Ízisz feltámasztotta szeretett férjét. Ez voltaképpen egy beavatásnak felelt meg, és azt Ozirisz uralkodik nyugaton a Halottak Birodalma felett, ahol az Élet Vizét őrzi. Ez a szemléletmód hasonlít a mai sámán-hagyományokhoz.
Síva a pusztítva teremtő A 3000 éves Brihada-áranjaka-upanisad szerint a teremtés a lét önteremtő magjával kezdődött. "Egyedül volt, nem örvendett; magányában az egynek nincs minek örvendenie; egy másikra vágyott, és szétvált férfivá és nővé, szoros ölelésben összeforrva." A hinduizmusban egyszerre jelenik meg a fenséges és alantas, a szellemileg igen fejlett és a primitív. Egyesíti az önmegtartóztatást és a vágyat. Síva, amellett hogy folyamatos közösüléssel tartja fenn az Univerzumot, aszkéta is, ahogy pusztít, táncával letarol mindent, ugyanúgy újjá is varázsol.
Hádész az alvilág ura Hádész a halottak, az alvilág birodalmának ura, maga a sötétség, Héliosznak a világosság urának ellenpólusa. A halottak legfőbb istene, a görög mitológiában. Hozzá Styx folyón át lehetett eljutni, a halottak révészének közbenjárásával, mely folyón nincs visszaút.